POWOJENNA HISTORIA BUDYNKU

Tuż po II wojnie światowej, w październiku 1945r. w budynku przy ul. Jagiellońskiej 20-21 swoją działalność rozpoczął Zakład Konfekcyjny, w którym panie szyły kalesony dla żołnierzy i mundury dla kolejarzy. W następnych latach doszła odzież robocza i koszule flanelowe, a firma otrzymała nową nazwę: Zakłady Przemysłu Odzieżowego im. 22 Lipca.

Dana

Dopiero w roku 1967 lipcową datę zastąpiono słowem "Dana",  która później  rozsławiła Szczecin w kraju i zagranicą. Dana to nikt inny, tylko Domicela Mazurkiewicz, która rok po wojnie zaczęła pracę jako szwaczka by za pięć lat zostać dyrektorem Zakładu. To dzięki niej niewielki zakład konfekcyjny przeobraził się w nowoczesną fabrykę odzieżową. „Dana” stała się wizytówką Szczecina, dyktatorem mody dziewczęcej i kobiecej.

Przełom w produkcji nastąpił w połowie lat 60., gdy Zofia ZdunMatraszek wymyśliła sukienki na motywach ludowych typu „chłopki”. Prawdziwą furorę natomiast robiły słynne spódnice bananowe - klientki szturmowały sklepy i pilnowały dostaw. W trudnych latach 90., „Dana” ciągle sobie radziła jako przedsiębiorstwo państwowe, ale nie oparła się naciskom ministerstwa na prywatyzację, a kolejne przekształcenia doprowadziły firmę do upadku.

budynek politechniki szczecińskiej

W 2006 roku Skarb Państwa, przekazał niszczejący budynek Politechnice Szczecińskiej. Uczelnia przekształcona w Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie rozpoczęła prace modernizacyjne obiektu realizując projekt „Dostosowanie budynku Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii do świadczenia nowych usług proinnowacyjnych”, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Jesienią 2013 roku obiekt został ponownie oddany do użytkowania.

Źródła:
Tekst i zdjęcie: “Piękne modelki w strojach z Dany”, www.mmszczecin.pl, 15.05.2013


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013