PRZEDWOJENNA HISTORIA BUDYNKU

Najstarsze odnalezione informacje dotyczące budynku Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii przy ul. Jagiellońskiej 20-21 pochodzą z roku 1882. Na parceli tej stał ceglany budynek przemysłowy o dwóch kondygnacjach. Według opisu mieścił się tam zakład produkujący czcionki drukarskie.

Do lat 20-tych XX wieku budynek przechodził liczne zmiany, jednakże gruntowną przebudowę zawdzięcza Wilhelmowi Vordemwelde, jednemu z bardziej znanych szczecińskich przedsiębiorców lat przedwojennych. W roku 1916 Wilhelm Vordemwelde powołał do życia firmę, której pełna nazwa brzmiała:, "Herren- und Knaben-Kleider-Fabrik Graf & Teuchert in Stettin", która wkrótce zmieniła się na  WILVORST. Wykształciła się ona z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela oraz od miasta, w którym powstała WILhelm VORdemfelde Stettin.

jegiellońska historycznie jegiellońska przedwojenne

Fabryka Wilhelma Vordemfelde skupiła się na produkcji odzieży o wysokiej jakości. Nowoczesny, modny krój, bardzo dobra jakość materiałów oraz niezwykła dokładność najmniejszego detalu stały się znakiem rozpoznawczym firmy.

W związku z rozwojem produkcji oraz zapotrzebowaniem marki na odpowiednią linię produkcyjną w roku 1929 budynek został gruntownie przebudowany. Trzy wysokie piętra hal produkcyjnych, magazyny, pakowalnia, pomieszczenia projektowe, kantor, rozbudowane instalacje elektryczne, winda towarowa - wszystko to było bardzo nowoczesne i niezwykle funkcjonalne.

Budynek w stanie nienaruszonym, przetrwał wojnę i alianckie bombardowania, natomiast główna fabryka WILVORST w roku 1946 została przeniesiona do miejscowości Northeim w Niemczech, gdzie do dziś mieści się przy Stettiner Strasse, ulicy która nazwę zawdzięcza włascicielowi fabryki.

wilvorst

Obecnie firma WILVORST jest jedną z bardziej znanych niemieckich marek odzieżowych. Specjalizuje się głównie w szyciu wysokiej klasy garniturów i odzieży męskiej oraz kolekcji ślubnych. Jej kolekcje ubrań nadal posiadają na swoich metkach logo z gryfem, chociaż w odrobinę zmienionej formie.

Źródła:
Tekst: Praca dyplomowa ”Rewitalizacja budynku pofabrycznego przy ulicy Jagiellońskiej 20”, Maciej Łapko, Szczecin, 2006
Grafika: www.sedina.pl; www.wilvorst.eu

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013